مسـجـدسـليـمان
 
شهر اولین های شیرین و تلخ

  با یاد و نام خدا

  آموزش و پرورش مسجدسلیمان

  آموزش و پرورش مسجدسلیمان با نام اداره ی فرهنگ، در سال 1306 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرد.

  تاریخچه

  اولین نماینده ی فرهنگی ( مقصود آموزش و پرورش است ) که به مسجدسلیمان اعزام شد سید کمال رضوان نام داشت. بعد از آن آقایان ترجمان، سپهران، پیرمرادی، اخلاقی، بهبهانی و دستغیب نمایندگی آموزش و پرورش را برعهده داشتند ( عباسی شهنی 1383 ص 391 ).

  اولین رییس آموزش و پرورش

  اولین رییس آموزش و پرورش مسجدسلیمان آقای والی زاده مدرک لیسانس داشتند و این نشان می دهد مسجدسلیمان چه اهمیتی داشت که در آن شرایط یک مسئول لیسانس را به مسجدسلیمان اعزام کرده بودند.

  اولین معلم

  اولین معلم مسجدسایمان آقای خسرو مودب بودند که در سال 1332 بازنشسته گردیدند. یکی از مدارس شهر در محله ی کولرشاب به نام ایشان نامگذاری شده بود.

  اولین مدارس

  اولین مدارس مسجدسلیمان دو دبستان بوده اند که در سال  1306 در دست احداث بودند. یکی از این دو دبستان سینا و دیگری سیروس نام داشتند. اولین کودکسنان در این شهر توسط ارامنه و با نام مهرداد تاسیس و سپس دبستان و دبیرستان مهرداد نیز به آن اضافه گردید. دبیرستان شهدخت (حجاب فعلی) در سال 1344 ساخته شد و در ابتدا تنها سیکل اول را داشت. دو دبیرستان دخترانه ی  دکتراقبال و انصاری در سال 1349 تکمیل و مورد استفاده قرار گرفتند. دبیرستان محمدرضاشاه ( در سبزآباد ) اولین و تنها دبیرستان پسرانه در مسجدسلیمان بود که به دانش آموزان رشته ی ادبیات اختصاص داشت. ساختمان این دبیرستان بعدها به دانشسرای مقدماتی پسران و دانشسرای عشایری و اخیرا به هنرستان کاردانش تبدیل شده است.

در سال 1343 دانشسرای مقدماتی تربیت معلم دختران تاسیس و در سال 1345 دبیرستان مهر به دانشسرا تبدیل گردید.

اولین دبستان غیردولتی با نام دبستان ملی شمس داوری در مسجدسلیمان آغاز به کارکرد.علاوه بر دبستان ملی شمس داوری، در شهریورماه 1347 دبیرستان این موسسه در محل فعلی سه راهی نفتون ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت. این دبیرستان در نوع خود در خوزستان نمونه بود و بعدها دبیرستان دخترانه نیز تاسیس شد.

  کادر آموزشی

 در سالهای ابتدای کار، برای جبران نیروی تدریس از کارکنان باسواد شرکت نفت استفاده می شد. پس از آن از افرادی که موفق به اتمام دوره ی ابتدایی می شدند، به عنوان نیروی تدریس استفاده می گردید. از ابتدای سالهای دهه ی 1340 ، تعداد زیادی از نیروهای لیسانسیه و فارغ التحصیلان دانشسرایعالی تربیت معلم در مدارس مسجدسلیمان مشغول کار شدند. مسئولین شرکت نفت نیز با دادن امتیازاتی از جمله خانه ی سازمانی، استفاده از امکانات رفاهی و تفریحی چون باشگاهها و سرویس اتوبوس، تعداد زیادی از دبیران دارای مدارک تحصیلی بالا را جذب آموزش و پرورش  مسجدسلیمان کردند.  

  مدرسه ی خارجیها

  در سال 1325 در مسیر جاده ی هشت بنگله به تلخاب ( نزدیک کارخانه ی تانک سازی شهید فرخ نیای فعلی )، در یکی از بنگله های شرکتی، آموزشگاهی توسط شرکت نفت برای فرزندان کارکنان خارجی آن شرکت ساخته شد و به همین دلیل به مدرسه ی خارجیها معروف گردید که تنها آموزشگاه مختلط مسجدسلیمان بود. علاوه بر فرزندان کارکنان خارجی، تعدادی از فرزندان روسای عالیرتبه ی شرکت نفت نیز در این مدرسه تحصیل می کردند که زبان تحصیل در آن انگلیسی بود و کتب درسی آن تماما برابر مواد درسی مدارس انگلستان بود. دانش آموزان این آموزشگاه از بهترین وسایل آموزشی و کمک آموزشی موجود استفاده کرده و با استفاده از اتوبوسهای شرکت نفت به مدرسه رفته و برمی گشتند. کادر آموزشی این مدرسه معمولااز نیروهای خارجی شاغل در شرکت نفت و یا همسران آنان تشکیل می شد.   

  منابع

* WILLIAMSON.JHON.IN A PERSIAN OIL FIELD .Emest Benn.1927          

 عباسی شهنی،دانش. تاریخ مسجدسلیمان،تاریخ تحولات صنعت نفت. انتشارات هیرمند .1383.چاپ سوم


........ بـــه ادامــــــه ی مــطــلــب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۰ توسط هوشنگ بهرامي
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ